Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Kultura » Spektakl na Stulecie Niepodległości
Spektakl na Stulecie Niepodległości
Utworzono przez w dniu 15-11-2018

10 listopada, o godzinie 18.00 na Zamku Kazimierzowskim można było obejrzeć muzyczno – teatralny spektakl „Kwiaty polskie”, będący częścią miejskich obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Spektakl współtworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Gimnazjalnymi oraz I Liceum Ogólnokształcącego. Pozytywnego odbioru występu życzyli licznie zgromadzonym widzom Dyrektorzy obu szkół: Pani Dorota Kotuła i Pan Tomasz Dziumak. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście, m. in.: Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu, pani Elżbieta Tarnawska oraz Kierownik Oddziału Kuratorium Oświaty w Przemyślu, pani Bernadeta Jasińska.

W spektaklu łączyły się: słowo, muzyka i obraz. Reżyserem, autorem scenariusza i narratorem był pan Jerzy Łazewski, absolwent warszawskiej PWST, odtwórca wielu znaczących ról teatralnych i filmowych; związany z teatrami: Polskim, Studio, Konsekwentnym i Adekwatnym w Warszawie.

Wieczór rozpoczął się od zaśpiewania hymnu narodowego przez Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „Vox juventum” pod dyrekcją pana Piotra Szelążka. Następnie połączone chóry Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Gimnazjalnymi i I Liceum Ogólnokształcącego pod dyrekcją pana Piotra Szelążka zaśpiewały polskie piosenki wojskowe („Serce w plecaku”, „Hej, hej ułani”, „Leguny w niebie”, „O mój rozmarynie”), ludowy utwór „Czerwone jabłuszko” i pieśń Stanisława Moniuszki „Prząśniczka”. Nie był to jednak zwyczajny koncert – utworom towarzyszył ruch sceniczny, czasami zabawne scenki, czasami pełne dramatyzmu żywe obrazy nawiązujące do polskiej historii. Nastrój wieczoru, pełen wzruszeń i humoru, był w dużej mierze zasługą pana Jerzego Łazewskiego, nie tylko jako reżysera całości, ale też jako wspaniałego interpretatora polskiej literatury, m.in. fragmentów „Kwiatów polskich” J. Tuwima.

Można było też obejrzeć tańce – poloneza i mazura w wykonaniu zespołu tanecznego pod dyrekcją pana Piotra Jopa – i usłyszeć utwory F. Chopina i I. J. Paderewskiego w wykonaniu uczennic Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w klasie pani mgr Anny Lasko: Aliny Dyjak, Pauliny Fil i Emilii Tomaszewskiej. Wystąpił również Przemyski Kwartet Smyczkowy „Ars perfekta”.

Z całą pewnością spektakl dostarczył wielu pozytywnych wrażeń, zarówno widzom, jak i występującym oraz pozwolił uczcić setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Tekst: Aneta Żurowska
Zdjęcia: pan Paweł Husarz i Aleksander Kućmierczyk