Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Kultura » Uczniowie Słowaka wystawiają Mickiewicza
Uczniowie Słowaka wystawiają Mickiewicza
Utworzono przez w dniu 05-12-2018

Tak ambitnego przedsięwzięcia, jak wystawienie III części arcydramatu narodowego Adama Mickiewicza pt. „Dziady”, podjęła się grupa młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Wybór repertuaru nie był przypadkowy, ale wynikał z jego patriotycznej wymowy. W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a realizacja sceniczna właśnie tego dzieła wydała się idealnym dowodem wdzięczności młodego pokolenia dla bojowników o wolność naszej ojczyzny.

Występ, który miał miejsce 26 listopada, zgromadził w szkolnej auli wielu widzów. Nie tylko uczniowie i nauczyciele Słowaka zdecydowali się poświęcić sztuce Mickiewicza swój poniedziałkowy wieczór, lecz również rodzice licealistów i znajomi z innych przemyskich szkół. Sukces artystyczny to zasługa reżysera, pani Bożeny Opalińskiej oraz występujących, którzy doskonale poradzili sobie z trudnym, wymagającym tekstem i zagrali swoje role niezwykle przekonująco. Ze sceny wybrzmiały zapadające w pamięć wielkie monologi tego dramatu, jak i pełne ekspresji kwestie w scenach obrazujących losy młodzieży pod zaborem rosyjskim w roku 1823.

Przygotowanie spektaklu było niewątpliwie zarówno dla występujących, jak i odbiorców świetną lekcją historii naszego narodu i patriotyzmu – tego romantycznego, a także tego współczesnego.

Natalia Korba, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego
Zdjęcia: Mateusz Basza.