Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Konkursy » Międzynarodowy sukces chóru szkolnego
Międzynarodowy sukces chóru szkolnego
Utworzono przez w dniu 27-03-2022

W sobotę, 12 marca 2022 r. chór szkolny „Fortis” wraz ze swoim dyrygentem, panem Piotrem Szelążkiem, wziął udział w X Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym. Na festiwalu były obecne zespoły z: Czech, Niemiec, Litwy, Łotwy i Polski. Występy oceniali światowej sławy kompozytorzy i dyrygenci.

Chór „Fortis” przedstawił bardzo różnorodny program. Słuchacze mogli usłyszeć takie utwory, jak: „Sivella Kwazulu” (pieśń ludu Zulu), „Amazing Grace”, czy pieśni religijne, takie jak „Kyrie” z mszy „Missa Minima” lub „Czego chcesz od nas, Panie” J. Kochanowskiego. Przygotowanie repertuaru festiwalowego wiązało się z ciężką pracą, także podczas ferii. To zaangażowanie zostało docenione przez jury – Fortis zdobył ,,Bronze Diploma”, co stanowiło najwyższe wyróżnienie w kategorii C – chóry młodzieżowe.

Tego samego dnia chór zaprezentował swoje umiejętności w Urzędzie Miasta w Gdańsku. Repertuar został wzbogacony o aranżację utworu „Ojcze nasz” autorstwa jednego z chórzystów, a także „Modlitwę o pokój”, którą uczniowie wybrali w związku z trwającą wojną na Ukrainie.

Podczas wyjazdu był czas na wspólny wypoczynek i zwiedzanie najpopularniejszych miejsc w Gdańsku i Sopocie, co bardzo zintegrowało członków chóru.

Aleksandra Piss