Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
Byliśmy w Rumunii
Utworzono przez w dniu 04-04-2022
Międzynarodowy projekt „I AM PROUD TO BE EUROPEAN” (w ramach programu Erasmus +) , który realizowany jest w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Przemyślu umożliwił po raz drugi naszym nauczycielom i uczniom wyjazd zagraniczny, tym razem do Bukaresztu w Rumunii.

Odbył się on w dniach 06.03– 12.03.2022 r. Nauczycielkami odpowiedzialnymi za ten wyjazd były: pani Renata Pobidyńska i pani Agnieszka Organ. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas drugich i trzecich: Julia Zaworska, Aleksandra Fac, Jakub Jodłowski oraz Michał Szpiech. W projekcie uczestniczyły również grupy z: Rumunii, Włoch, Portugalii oraz Chorwacji.

W trakcie wyjazdu uczniowie mieli możliwość doskonalenia umiejętności językowych poprzez uczestniczenie w lekcjach: języka japońskiego, angielskiego oraz łaciny. Odbyło się wspólne zwiedzanie miasta, m. in. rumuńskiego parlamentu, muzeów oraz teatrów, w tym Teatru Narodowego. Uczniowie uczestniczyli także w grze miejskiej, która przybliżyła im dzieje Bukaresztu. Przedstawione zostały tradycje, w tym święta, obchodzone w Rumunii, m.in. Dzień Kobiet. Grupa wzięła udział w warsztatach kulinarnych, przygotowując oraz degustując tradycyjne wypieki. Zaprezentowana została również muzyka oraz tańce narodowe, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Odbyło się także krótkie spotkanie z burmistrzem Bukaresztu, panem Nicusor Dan. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w oficjalnej kolacji, podczas której wręczone zostały certyfikaty oraz drobne pamiątki. Projekt „I AM PROUD TO BE EUROPEAN” pogłębił międzynarodowe relacje, przełamał granice językowe oraz był bardzo ciekawym doświadczeniem, umożliwiającym poznanie odmiennej kultury i obyczajowości Rumunii. Nawiązane przez uczniów przyjaźnie na pewno będą kontynuowane.

Aleksandra Fac