Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Współpraca » Podkarpacie potrzebuje inżynierów
Podkarpacie potrzebuje inżynierów
Utworzono przez w dniu 07-04-2022

Podpisanie porozumienia o współpracy Politechniki Rzeszowskiej z  I Liceum Ogólnokształcącym

We wtorek, 5 kwietnia dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, mgr Tomasz Dziumak i rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza- prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik podpisali porozumienie o współpracy placówek, które zastąpiło poprzednie –     z roku 2014.

Uroczyste podpisanie dokumentu miało miejsce w Pracowni Filmowej I LO, o godzinie 11.00. Na początku Dyrektor przywitał gości: rektora – prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika,  dr inż. Sabinę Ziembowicz oraz innych pracowników politechniki, a także Wicedyrektor I LO, panią Anetę Bednarczyk. Zwrócił się też do uczniów klasy 3 ag – tegorocznych maturzystów, zaznaczając, że przybywa absolwentów I LO, którzy kontynuują kształcenie na PRz, np. na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Stwierdził, że współdziałanie szkoły z tą uczelnią trwa już długo, a skupione była do tej pory na kontaktach z Wydziałem Chemicznym. Podziękował rektorowi za zgodę na rozszerzenie współpracy i przedstawił jej cel, czyli realizację wspólnych przedsięwzięć wspierających edukację młodzieży w zakresie matematyki, fizyki i chemii. W ramach współdziałania pracownicy dydaktyczni politechniki będą zapraszani do liceum na wykłady otwarte, warsztaty, prezentacje przynajmniej raz w semestrze.  W szkole funkcjonować będzie klasa  politechniczna; zaś nauczyciele liceum będą mogli uczestniczyć w wybranych konferencjach i seminariach na uczelni.

Następnie głos zabrał rektor politechniki, który podkreślił, że zaszczytem jest gościć w placówce o tak długiej tradycji, znajdującej się w czołówce rankingu szkół województwa podkarpackiego. Zachęcił tegorocznych maturzystów, by, wybierając kierunek studiów,  postępowali w zgodzie ze swoimi preferencjami, pamiętając, że istnieje duże zapotrzebowanie na inżynierów. Przedstawił ofertę i atuty Politechniki Rzeszowskiej. Na koniec życzył jak najlepszych wyników matur.

Po krótkich przemówieniach nastąpiło uroczyste podpisanie dokumentu, co do którego sygnatariusze wyrazili nadzieję, że stanie się on początkiem nowego etapu dobrej współpracy, która przyniesie dobre efekty. Koordynatorem współdziałania z ramienia politechniki została mgr Magdalena Kamler z Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej Politechniki, zaś koordynatorem z ramienia I LO – mgr Edyta Drozd.

Wizyta pracowników PRz   miała również cele dydaktyczne. Uczniowie klasy 3ag mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu dr inż. S. Ziembowicz pt.: „Mikroplastiki – nowo pojawiające się zanieczyszczenia środowiska”; zaś młodzież z klas  2a, 2d, 3a, 3d wzięła udział w warsztatach w ramach doradztwa zawodowego prowadzonych przez mgr. inż. Wojciecha Łabuńskiego, absolwenta I LO i doktoranta politechniki.

Aneta Żurowska