Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Erasmus+ » Wrażenia z Włoch – Erasmus+
Wrażenia z Włoch – Erasmus+
Utworzono przez w dniu 15-04-2022

Za nami pełen wrażeń i emocji wyjazd organizowany w ramach projektu Erasmus+. Tym razem dotarliśmy do Włoch, a konkretnie do San Ferdinando, małej miejscowości położonej na południu, niedaleko Bari. Opiekunkami grupy były Pani Renata Pobidyńska oraz Pani Agnieszka Organ. Cały wyjazd trwał od 03.04 do 10.04 2022 r. Wzięły w nim udział: Karolina Błaszczyszyn, Oliwia Litwa, Zuzanna Łukasiewicz oraz Julia Ołeszko.

Nasza przygoda rozpoczęła się od wylotu z lotniska w Krakowie do miejscowości Bari, z której następnie razem z grupą z Rumunii udaliśmy się do miejsca docelowego. Poniedziałek zaczął się od pysznego włoskiego śniadania, a następnie udaliśmy się do szkoły, by zapoznać się z uczestnikami projektu. Po obiedzie zwiedziliśmy miasteczko, miejscowe muzeum, a później wzięliśmy udział w warsztatach robótek ręcznych. Następnego dnia udaliśmy się na zajęcia, na których uczyliśmy się Pizzica dance, czyli tradycyjnego tańca południowych Włoch. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i była to idealna okazja do integracji grup. Kolejnym punktem dnia były zajęcia plastyczne,, Give peace a chance ” – w mieszanych zespołach mieliśmy za zadanie stworzyć projekty opisujące uczucia towarzyszące nam w związku z wojną na Ukrainie. Po południu wyjechaliśmy wspólnie do Cava di Cafiero. Zjedliśmy tam pyszne przekąski z grilla, a po odpoczynku na świeżym powietrzu i przy pięknym słońcu zagraliśmy w grę terenową. Środę rozpoczęliśmy od wizyty w urokliwej nadmorskiej miejscowości Braletta, gdzie wspólnie z przewodnikiem zwiedziliśmy kilka zabytków. Tego dnia udaliśmy się także do Trani, miasta również leżącego nad morzem. Spacerowaliśmy po starym mieście oraz zjedliśmy przepyszne lody w kawiarence w pobliżu portu rybackiego. Kolejny dzień zaczęliśmy od warsztatów z gotowania, podczas których szef kuchni nauczył nas robić orecchiette- makaron podawany z sosem pomidorowym, bardzo popularny w tamtym rejonie. Po lekcji gotowania mieliśmy czas wolny, podczas którego wspólnie tańczyliśmy i rozmawialiśmy. Po południu odwiedziliśmy też Cerignole, gdzie zwiedziliśmy Katedrę Św. Piotra. Wieczorem wszyscy udaliśmy się na oficjalną kolację, podczas której otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Spędziliśmy cudowny wieczór, tańcząc, śpiewając i jedząc pyszne dania. W piątek natomiast wzięliśmy udział w wycieczce do przepięknej miejscowości nad morzem- Margherita di Savoia. Mieliśmy możliwość zwiedzenia największych we Włoszech solnisk o długości około 20 km, które są jednocześnie rezerwatem ochrony przyrody. Kolejnym punktem programu był pobyt na plaży, na której zrobiliśmy piękne wspólne zdjęcia. Ostatni nasz dzień spędziłyśmy wraz z naszymi wspaniałymi nauczycielkami w bajecznym Bari. Spacer rozpoczął się od przejścia labiryntem wąskich uliczek historycznego starego miasta, a potem przez dzielnice Murat pełną luksusowych sklepów udałyśmy się na nadmorską promenadę. Wycieczkę zakończyłyśmy pysznym tiramisu w urokliwej kawiarence w centrum miejscowości.

Wyjazd do Włoch był dla nas niesamowitą przygodą: miałyśmy możliwość odwiedzenia wielu ciekawych miejsc oraz zetknięcia się z innymi zwyczajami i kulturą. Ogromnie cieszymy się z możliwości udziału w tym projekcie, gdyż dał on nam możliwość poznania wielu wspaniałych ludzi, z którymi, mamy nadzieję, pozostaniemy w kontakcie.

Karolina Błaszczyszyn