Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualności » Podniebna przygoda klasy politechnicznej 1a
Podniebna przygoda klasy politechnicznej 1a
Utworzono przez w dniu 06-06-2022

W ramach współpracy między I LO a Politechniką Rzeszowską uczniowie klasy 1a wzięli udział w projekcie „W chmurach z liczbami” w ramach którego, pod opieką pracowników politechniki oraz instruktorów lotu z firmy Boeing, organizowali lotniczą akcję ratunkową.


Realizacja projektu rozpoczęła się od warsztatów w szkole, gdzie uczniowie opracowywali zagadnienia związane z matematyką i naukami przyrodniczymi, które wykorzystywane są w lotnictwie. Opiekunem młodzieży była pani Edyta Drozd.


Część praktyczna projektu odbyła się 25 maja na terenie Politechniki Rzeszowskiej.
Uczniowie zostali podzieleni na zespoły ratunkowe: Alpha, Bravo i Charlie a pracownicy. Wspólnego Centrum Koordynacji Ratunkowej WCKR (Joint Rescue Coordination Centre) przydzielili im konkretne misje ratunkowe. Zagrożenia występowały w niedostępnych drogą lądową obszarach Norwegii. Ratownicy sami zaplanowali loty, dokonali niezbędnych pomiarów, wprowadzili je do symulatorów lotu i po krótkim szkoleniu dotyczącym startów i lądowania samolotami typu Cessna 182, realizowali lotniczą akcję ratunkową, zakończoną spektakularnym sukcesem. Wszystkie te działania były kontrolowane przez pracowników uczelni.
Po emocjonujących zajęciach klasa politechniczna, wraz z wychowawczynią, zwiedziła Kampus Politechniki Rzeszowskiej.


Uczniowie, na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, wysłuchali wykładów o tematyce lotniczej, a na uczelnianych symulatorach lotu mieli okazję podrywać do lotu ciężkie samoloty pasażerskie, próbować dokonywać(nie zawsze z sukcesem) karkołomnych ewolucji i przymierzać się do lądowania na różnych lotniskach.


Ciekawych doznań dostarczyła również wizyta w hangarze Ośrodka Kształcenia Lotniczego PRz. Pobyt w tym wyjątkowym miejscu był okazją by przyjrzeć się samolotom ćwiczeniowym i obejrzeć remontowany na terenie politechniki samolot wojskowy.


Podniebna przygoda dostarczyła niezapomnianych wrażeń.