Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
XVII Rajd Słowaka
Utworzono przez w dniu 09-06-2022

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Tradycją I Liceum Ogólnokształcącego jest organizowanie w Dniu Dziecka Rajdu Słowaka. Uczestniczy w nim cała szkolna społeczność, a lekcje w tym dniu nie odbywają się. 1 czerwca 2022 r. nie mogło być inaczej.

Dla wszystkich klas zaproponowana była trasa, na którą co pół godziny wychodziła kolejna grupa. Najszybciej – o godzinie 9:00 – wyruszyły klasy pierwsze pod przewodnictwem pani Edyty Hrymak, po nich drugie na czele z panią Małgorzatą Krzeszowską i jako ostatnie – klasy trzecie, które prowadziła pani Dorota Thier.

Zbiórka miała miejsce na parkingu przy kościele oo.Salezjanów. Siedmiokilometrowa trasa wiodła czerwonym szlakiem – ulicą Noskowskiego, ul. Wróblewskiego, ul. B. Śmiałego, wzdłuż cmentarza komunalnego i ogródków działkowych do ul. Bielskiego i dalej ul. Chrzanowskiej, ul. Paderewskiego i ul. Wysockiego. Następnie uczestnicy weszli do lasu na Lipowicy i przeszli ścieżką do ul. Obronnej, skąd nastąpił przemarsz czarnym szlakiem fortecznym na fort VIII Łętownia.

Po dotarciu do fortu już paliło się ognisko, na którym każdy uczestnik mógł upiec kiełbaskę. Po krótkim odpoczynku wszystkie klasy wzięły udział w lekcji historii I wojny światowej, zwiedzając fort z przewodnikiem. Młodzież była oprowadzana przez: obsługującego fort pana Sokolika oraz nauczycieli historii, pana Lucjana Faca i pana Artura Derdziaka. W czasie pobytu można było również skorzystać ze sprzętu sportowego przygotowanego przez nauczycieli wychowania fizycznego. Około godziny 13.00 klasy zaczęły opuszczać fort zamówionymi autobusami.

Łącznie w rajdzie wzięło udział 377 uczniów i około 40 opiekunów. Osiemnastu uczniów zdecydowało się na inną trasę – przejście wraz z księżmi katechetami szlakiem papieskim z Przemyśla na Kalwarię Pacławską do sanktuarium oo. Franciszkanów.

Z turystycznym pozdrowieniem
Edyta Hrymak