Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
A może język węgierski?
Utworzono przez w dniu 12-06-2022

Od najbliższego roku szkolnego, tj. 2022/2023 chętni uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu będą mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach języka węgierskiego. To konsekwencja między innymi wieloletniej współpracy, jaką prowadzi liceum z Dobo Istvan Gimnazjum w Egerze oraz zaoferowanego wsparcia Instytutu Współpracy Polsko -Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

W piątek 10.06.2022 r., na zaproszenie dyrektora liceum, gościł w szkole prof. Maciej Szymanowski – dyplomata, historyk, hungarysta i dyrektor wspomnianego wyżej instytutu. Podczas tej wizyty licealiści mieli możliwość spotkania z naszym gościem i rozmowy o Węgrzech, historycznych związkach między naszymi narodami oraz o ciekawostkach dotyczących języka węgierskiego. Później nauczyciele, zaangażowani w organizację współpracy międzynarodowej, podjęli rozmowę z prof. M. Szymanowskim na temat efektów prowadzonych dotychczas działań oraz możliwości podejmowania kolejnych inicjatyw w tej dziedzinie.

Po piątkowym pobycie w liceum nasz gość przyjął zaproszenie na kolejne spotkanie, tym razem z przyszłymi uczestnikami zajęć z języka węgierskiego.