Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
Złota Praga
Utworzono przez w dniu 14-06-2022

Dnia 31 maja o godzinie 22.30 rozpoczęła się wycieczka dydaktyczna do Pragi dla klas 2B,3C i 3A. Opiekunami grupy byli: Pan Mariusz Fudała, Pani Joanna Fudała, Pani Tamara Ryzner, Pani Renata Szmuc oraz Pani Aneta Żurowska.

1 czerwca ok. godziny 9.30 pod przewodnictwem Pana Witolda Barylaka i Pana Michała Thiera rozpoczęto zwiedzanie Pragi od dzielnicy Strahov. W tym miejscu uczestnicy wycieczki zobaczyli kościół pod wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny oraz Wielką Panoramę obejmującą widok na Pragę. Następnym punktem programu było przejście Placami : Pohorelec i Loretańskim, na których grupa zobaczyła: Pałac Czerniński (służący od 1934 r. jako siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych), klasztor kapucynów, Kościół Narodzenia Pana Jezusa oraz Santa Casa (Loreta). W dalszej kolejności uczniowie przeszli Hradczańskim Namesti , obejmującym trzy pałace: Toskański, Schwarcenbergów i arcybiskupi. Stamtąd wszyscy udali się na Hradczany ( inaczej I Miasto królewskie), gdzie mieli możliwość zobaczenia uroczystej odprawy warty. Następnie przeszli na dziedziniec, na którym znajduje się gotycka (największa w Pradze) Katedra Św. Wita, Wacława i Wojciecha. Wewnątrz katedry uczniowie zwiedzili m.in. Kaplicę Św. Wacława, w której przechowywane są królewskie regalia. Po wyjściu z katedry grupa przeszła do Zamku Królewskiego, w którym zobaczyła: Salę Władysławowską (największa i najważniejsza z sal reprezentacyjnych zamku), Salę Koronacyjną, Kancelarię Cesarską (W której odbyła się defenestracja posłów) oraz Salę Herbów. Następnie uczestnicy wycieczki odwiedzili: Instytut Szlachetnie Urodzonych Panien, Bazylikę Św. Jerzego oraz pierwszy klasztor Benedyktynek założony w X w. Później odbył się przemarsz Złotą Uliczką oraz przejście do Malestrady, gdzie ok. godz. 17.00 zakończono zwiedzanie. Nocleg zorganizowany był w ośrodku Volha.

Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęto od secesyjnego, głównego dworca kolejowego w nowym mieście wybudowanym w 1348 r. Stamtąd uczestnicy wycieczki przeszli na plac Władysławowski o długości ponad 700 m , a następnie do ogrodów franciszkańskich. Kolejnym punktem był najwyższy kościół barokowy w Pradze pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej. Potem uczniowie przemaszerowali na Most Karola (najstarszy most tego typu w Europie), a następnie odwiedzili słynną ścianę Johna Lenona, gdzie mogli upamiętnić swój pobyt podpisem. Następnie udali się na tradycyjny posiłek czeski ( smażony ser z ziemniakami i sosem tatarskim). Po obiedzie grupa przeszła do barokowego kościoła Matki Bożej Zwycięskiej, w którym znajduje się Muzeum Praskie Jezulatko.

Trzeci dzień zwiedzania rozpoczęto od przemarszu placem republikańskim prowadzącym do szlaku koronacyjnego królów czeskich. Następnie uczniowie obejrzeli ratusz na starym mieście z wieżą ratuszową z zegarem Orloj oraz były kościół Husycki pod wezwaniem Panny Maryi. Jako dodatkowy punkt programu uczniowie zwiedzili Wyszehrad (drugą siedzibę książąt i królów czeskich), który obejmował: najstarszą Rotundę Św. Marcina z XI w. , Bazylikę Św. Piotra i Pawła oraz Slavin – miejsce pochówku Czechów zasłużonych w dziedzinie sztuki, nauki i kultury.

Wyjazd do Polski miał miejsce około godziny 13.30, a wycieczka zakończyła się przyjazdem do Przemyśla 4 czerwca około godziny 1.30. Wyjazd przyniósł wiele pozytywnych wrażeń i wzbogacił naszą wiedzę na temat historii i architektury Pragi. Wspólnie spędzony czas pozytywnie wpłynął na relacje między uczestnikami.

Anna Mazur