Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
Słowak to styl życia
Utworzono przez w dniu 26-10-2022

Zlot Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie

W dniach 6-9 października 2022 r. odbył się XXXV Zlot Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego. Gospodarzem tegorocznego spotkania było Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Delegacja naszej szkoły to uczennice klasy II c: Ewa Pawłowska, Zofia Sarna oraz nauczyciel opiekun Monika Szozda.

Swoją obecnością zaszczyciło Zlot czternaście delegacji; między innymi z: Czeskiego Cieszyna, Częstochowy, Grodziska Wielkopolskiego, Kielc, Łodzi, Otwocka, Skarżyska Kamiennej, Przemyśla, Jarosławia, Oleśnicy, Wrocławia oraz Warszawy. W ciągu czterech dni realizowano program, który stał się okazją do artystycznego i intelektualnego przeglądu dorobku społeczności „Słowaków” oraz źródłem przeżyć estetycznych w związku z twórczością Patrona szkół.

Program pierwszego dnia Zlotu obejmował: tradycyjną prezentację poszczególnych delegacji, część artystyczną oraz wieczorne spotkanie opiekunów pod hasłem: co słychać w Rodzinie? Drugi dzień zlotowy rozpoczął się od tradycyjnego Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Juliusza Słowackiego oraz Konkurs Recytatorskiego „W kręgu poezji Juliusza Słowackiego” w królewskiej pracowni Ojca Rodziny, profesora Andrzeja Króla. W tym dniu zwiedziliśmy również katowickie Centrum Wolności i Solidarności, gdzie uczestniczyliśmy w spektaklu Kawiarenki Literackiej „ Teatr domowy stanu wojennego na Górnym Śląsku”. Trzeciego dnia wzięliśmy udział w Rajdzie Słowaka, który wymagał od uczestników Zlotu wiele sił i pogody ducha z uwagi na długą trasę. Ostatniego dnia odbyło się podsumowanie Zlotu i rozstrzygnięcie konkursów.

Gospodarze wykazali się gościnnością i bardzo dobrą organizacją. Chorzowski Zlot pozostawił niezatarte wspomnienia i przekonanie, że jesteśmy wyjątkową rodziną szkół.
Dziękujemy Radzie Rodziców naszego Słowaka za wsparcie finansowe wyjazdu.

Monika Szozda – opiekun grup zlotowych