Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualności » Jak obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – cz. 1.
Jak obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – cz. 1.
Utworzono przez w dniu 15-11-2022

Obowiązkiem każdego Polaka jest znać swoją historię, nie wstydzić się jej i przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Podkreśliły to obchody Święta Niepodległości w I Liceum Ogólnokształcącym.

Rozpoczęły się one 10 listopada 2022 r. Na ten dzień uczniowie klasy 2 f, pod przewodnictwem wychowawcy p. Marcina Tuleja oraz p. Anety Żurowskiej, przygotowali akademię. Uroczystość zainaugurował Mazurek Dąbrowskiego, który rozbrzmiał w auli naszej szkoły w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Następnie głos zabrał dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, p. Tomasz Dziumak. Podkreślił znaczenie święta oraz zachęcił do jego obchodzenia. Po przemówieniu uczniowie recytowali wiersze patriotyczne oraz śpiewali piosenki powiązane z charakterem uroczystości, takie jak: „Rota”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”. Nie zabrakło historycznego komentarza, pokazującego, jak państwo polskie odzyskało niepodległość i kto odpowiadał za odrodzenie naszej Ojczyzny.

Powagi całemu wydarzeniu dodał udział uczniów zrzeszonych w przemyskiej Jednostce Strzeleckiej 2009. Część muzyczną wzbogacił zespół Last Minute, który wykonał utwór Sanah pt. „Hymn” (tekst J. Słowackiego) oraz piosenkę z filmu „Miasto’44”.

Następnego dnia, 11 listopada, w miejskich obchodach Święta Niepodległości wzięli udział: wicedyrektor, p. Aneta Bednarczyk, klasa 1 g pod opieką wychowawcy, p. Bartosza Bucia, uczniowie tworzący poczet sztandarowy, pod opieką p. Rafała Tarnawskiego oraz uczniowie należący do chóru „Vox iuventum”, z p. Piotrem Szelążkiem. Po Mszy Św. w katedrze miał miejsce przemarsz pod pomnik Orląt Przemyskich. Tam, o godzinie 12.00 nastąpiło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Wykonał go Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „Vox iuventum” pod kierownictwem p. Piotra Szelążka z towarzyszeniem Salezjańskiej Orkiestry Dętej „Augustino”.

W obchody Narodowego Święta Niepodległości zaangażowała się cała społeczność szkolna; duża część uczniów wzięła w nich czynny udział.

Tekst: Bartosz Ptak, p. Aneta Żurowska
Zdjęcia: Maksymilian Bartocha, p. Marcin Tulej, p. Rafał Tarnawski