Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualności » 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Utworzono przez w dniu 19-12-2022

41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Już w pierwszych godzinach, siłami milicji i bezpieki, przeprowadziły akcję pod kryptonimem “Jodła”, która polegała na internowaniu wytypowanych wcześniej osób. Na podstawie przygotowanych list aresztowano tych, którzy, według ówczesnej władzy, mogli stanowić zagrożenie dla ustroju. O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało Polskie Radio i Telewizja Polska nadając przemówienie gen. Jaruzelskiego.

W związku z powyższym klasa 2b przygotowała uroczystą akademię, która miała na celu przybliżyć historię sprzed ponad 40 lat. Historię, która dla młodych ludzi może wydawać się odległą, ale dla ich rodziców i dziadków jest niezwykle bliską, żyjącą w ich pamięci i wspomnieniach.

W czasie występu artystycznego młodzież szkolna, w ramach inscenizacji słowno-muzycznej wzbogaconej prezentacją multimedialną, wcielała się w różne role, przybliżając zgromadzonym atmosferę stanu wojennego. W trakcie występu nie zabrakło takich utworów jak Mury czy Miejcie nadzieję. Całość przekazu wzmacniał cytat zaczerpnięty z Traktatu moralnego autorstwa Czesława Miłosza:

„Nie jesteś jednak tak bezwolny,
A choćbyś był jak kamień polny,
Lawina bieg od tego zmienia,
Po jakich toczy się kamieniach”,


który miał na celu podkreślić, że tak jak wtedy bunt i brak zgody na decyzję rządzących niewielu spośród wielu mógł zmienić rzeczywistość, tak i teraz każdy może mieć na nią wpływ.