Do zapewniwnia Państwu usług na najwyższym poziomie i zapewnienie prawidowego funkcjonowania strony stosujemy politykę plików cookies. Mogą Państwo również wyłaczyć pliki cookie na swojej przeglądarce.
41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Już w pierwszych godzinach, siłami milicji i bezpieki, przeprowadziły akcję pod kryptonimem “Jodła”, która polegała na internowaniu wytypowanych wcześniej osób. Na podstawie przygotowanych list aresztowano tych, którzy, według ówczesnej władzy, mogli stanowić zagrożenie dla ustroju. O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało Polskie Radio i Telewizja Polska nadając przemówienie gen. Jaruzelskiego.
W związku z powyższym klasa 2b przygotowała uroczystą akademię, która miała na celu przybliżyć historię sprzed ponad 40 lat. Historię, która dla młodych ludzi może wydawać się odległą, ale dla ich rodziców i dziadków jest niezwykle bliską, żyjącą w ich pamięci
i wspomnieniach.
W czasie występu artystycznego młodzież szkolna, w ramach inscenizacji słowno-muzycznej wzbogaconej prezentacją multimedialną, wcielała się w różne role, przybliżając zgromadzonym atmosferę stanu wojennego. W trakcie występu nie zabrakło takich utworów jak Mury czy Miejcie nadzieję. Całość przekazu wzmacniał cytat zaczerpnięty z Traktatu moralnego autorstwa Czesława Miłosza:
„Nie jesteś jednak tak bezwolny,
A choćbyś był jak kamień polny,
Lawina bieg od tego zmienia,
Po jakich toczy się kamieniach”,
który miał na celu podkreślić, że tak jak wtedy bunt i brak zgody na decyzję rządzących niewielu spośród wielu mógł zmienić rzeczywistość, tak i teraz każdy może mieć na nią wpływ.