Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualności » Fakty i mity dotyczące historii Łemków
Fakty i mity dotyczące historii Łemków
Utworzono przez w dniu 24-02-2023

W dniu 22 lutego młodzież naszego liceum miała okazję uczestniczyć w lekcji prowadzonej przez prezesa Stowarzyszenia Zjednoczenie Łemków – p. Grzegorza Trochanowskiego. Prelegent w bardzo ciekawy sposób przedstawił fakty i mity dotyczące historii Łemków dzięki projektowi realizowanemu z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego Norwegia-Lichtensztain-Islandia, w ramach programu Aktywni Obywatele. Współpraca z Panem Grzegorzem została nawiązana dzięki aktywności uczniów naszej szkoły, którzy realizują projekt “Przemyśl kopalnia wielonarodowości”. Pomoc w organizacji przedsięwzięcia udzielił Mikołaj Mokrauz uczeń klasy 1f.

Zjednoczenie Łemków jest organizacją pozarządową o zasięgu ogólnopolskim, która od 1990 r. prowadzi działalność wielokierunkową obejmującą m.in. płaszczyznę społeczno- kulturalną, oświatową oraz międzynarodową. Głównym celem Zjednoczenia Łemków jest ochrona, podtrzymywanie oraz upowszechnianie wielowiekowego dziedzictwa kulturowego Łemków. Do najważniejszych projektów kulturalnych realizowanych cyklicznie przez Zjednoczenie Łemków należą m.in.: Łemkowska Watra w Żdyni. Łemkowie to My jest projektem edukacyjnym, ukierunkowanym na rzecz różnorodności społecznej oraz przeciwdziałaniu wykluczenia łemkowskiej mniejszości etnicznej zamieszkującej tereny województwa Małopolskiego oraz Podkarpackiego. Głównym celem działań edukacyjnych jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców, a przede wszystkim do młodzieży szkolnej. Spotkania z młodymi ludźmi mają na celu zwiększyć świadomość społeczną na temat łemkowskiej kultury oraz problemów z samookreśleniem tożsamości narodowej wśród dzieci z rodzin polsko – łemkowskich.