Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualności » 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Utworzono przez w dniu 12-03-2023

„Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary
Dla tych, którzy odeszli, dla tych, co zostają.
Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe.
Wszystko się splata w jedną narodową pamięć”

W Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” upamiętniliśmy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Pochyliliśmy się nad losem ludzi, którzy nie wyrazili zgody na życie w nowym ustroju i byli gotowi oddać życie w obronie wyznawanych wartości. Przedstawiliśmy sylwetki młodych żołnierzy trafiających do więzień i czytaliśmy ich ostatnie listy pisane do rodziny. Opowiedzieliśmy o kobietach – bohaterkach podziemia niepodległościowego: sanitariuszkach, łączniczkach, kurierkach. Upamiętniliśmy życie i śmierć Danuty Siedzikówny „Inki”, która w grypsie więziennym napisała: „zachowałam się jak trzeba”.

Inscenizacji towarzyszyła bogata oprawa muzyczna, aktorzy i widzowie przenieśli się w czasie dzięki odpowiednio dobranym strojom oraz dekoracjom oddającym charakter epoki. Mamy nadzieję, że uroczystość przyczyniła się do głębszej refleksji nad trudnym, nieoczywistym losem Polaków, którym w powojennym czasie przyszło walczyć i umierać w obronie ideałów.

Akademię przygotowała klasa 2e we współpracy z panią Biserką Čejović. W przygotowaniach pomogli również p. Aneta Kostecka-Gierczak, p. Tomasz Kuźmiek, ks. Piotr Obłaski oraz p. Mariusz Ferlan.