Do zapewniwnia Państwu usług na najwyższym poziomie i zapewnienie prawidowego funkcjonowania strony stosujemy politykę plików cookies. Mogą Państwo również wyłaczyć pliki cookie na swojej przeglądarce.
„Inny język to inne spojrzenie na życie” – Federico Fellini
W dniu 29 września 2023r. w naszej szkole odbył się DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH. Przygotowali go nauczyciele języków obcych: Joanna Jucha, Agnieszka Górka, Monika Szozda, Bartosz Buć oraz uczniowie I LO. Program Dnia Języków obejmował:
IV Powiatowe Dyktando z Języka Niemieckiego, wykład Pani dr M. Sieradzkiej „Obraz Polaków i Niemców na podstawie informacji kulturowych w wybranych słownikach polsko-niemieckich i niemiecko-polskich”, quizy i prezentacje klasowe.
Od najdawniejszych czasów filozofowie, uczeni i twórcy zastanawiali się nad istotą języka. Zadawali sobie przede wszystkim pytanie o jego pochodzenie. Skąd się wziął, czy jest darem boskim, czy powstał w drodze ewolucji, czy jest czymś wrodzonym, czy może nabytym w wyniku doświadczenia? Chociaż dochodzili do odmiennych wniosków, co do jednego byli zgodni – język jest obecny wszędzie tam, gdzie są ludzie.
W ramach współpracy z Goethe- Institut w Warszawie i Katedrą Germanistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się konkurs językowy: IV Powiatowe Dyktando z Języka Niemieckiego: Das deutsche Diktat.
Ma on na celu przede wszystkim rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim, podnoszenie kompetencji językowych w zakresie pisowni oraz motywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z terenu Przemyśla i powiatu przemyskiego. Reprezentowane były: Szkoła Podstawowa nr 11 w Przemyślu, Szkoła Podstawowa nr 5 w Przemyślu, Szkoła Podstawowa we Fredropolu oraz Zespół Szkół w Huwnikach.
Tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii Niemieckiej w roku szkolnym 2022/23 otrzymała Aleksandra Piwko, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu.
Tytuł Powiatowego Wicemistrza Ortografii Niemieckiej uzyskali również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu: Julia Zając oraz Gabriel Michalik. Zwycięzców do udziału w konkursie przygotował Pan Damian Schulz. Nagrody ufundowane zostały przez Katedrę Germanistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i Goethe- Institut w Warszawie.
Dyplomy dla wszystkich uczestników zaprojektował Artur Szulkowski, uczeń klasy 3d.
Serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów. Zachęcamy również do wzięcia udziału w dyktandzie w przyszłych latach!
Młodzież mogła wysłuchać również wykładu Pani dr Małgorzaty Sieradzkiej z Uniwersytetu Rzeszowskiego na temat różnic w słownikach niemiecko-polskich oraz polsko-niemieckich wynikających z różnorodności kulturowej. Po wnikliwej analizie tematu doszliśmy do wniosku, że pomoce naukowe, takie jak słowniki często mogą nas wprowadzać w błąd, a nawet zakłopotanie.
Kolejnym punktem programu był występ uczennicy klasy I a Mai Radochońskiej, która zaśpiewała piosenkę Adele ,,Someone like you”. Później uczniowie z klasy IIId, Julia Szal, Zuzanna Dutkowska, Kamil Kaszelny, Mateusz Wojnarowicz, Maciej Szott, Henryk Korneta, Nikodem Sady przedstawili opracowane pod kierunkiem Pani Agnieszki Górki i przygotowane przez Michała Wiarskiego informacje z zakresu języka angielskiego i kultury obszaru anglojęzycznego.
Ciekawa oprawa graficzna oraz temat prezentacji zainteresował nie tylko lingwistyczne dusze. Uczennice z klas Ia, Ic, Ie: Nikola Ledochowska, Zofia Korba, Maria Pach, Kamila Sobek, Klaudia Segiń oraz Weronika Szybiak przygotowały quiz dotyczący kultury Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Hiszpanii. Pojawiły się w nim również zagadnienia gramatyczne. Quiz cieszył się dużym zainteresowaniem. Zwycięzcy otrzymali słodki upominek.
Zapraszamy za rok!
Tekst: Maria Pach
Treść informacyjna: J. Jucha, A. Górka, M. Szozda, B. Buć