Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Erasmus+title_li=Projektytitle_li=Wymiany » Zagraniczni goście w naszej szkole w ramach programu ERASMUS+
Zagraniczni goście w naszej szkole w ramach programu ERASMUS+
Utworzono przez w dniu 03-04-2023

W dniach 20-24 marca 2023r. w naszej szkole gościły delegacje uczniów i nauczycieli z Włoch, Hiszpanii i Słowenii. W sumie z wizytą przyjechało 18 uczniów i 8 nauczycieli, którzy w ramach europejskiego programu „Erasmus +” wspólnie z uczniami i nauczycielami I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu realizują projekt EBE: LEARNING CROSSING BORDERS.

W poniedziałek 20 marca 2023r. odbyło się ich uroczyste powitanie. Otwarcia uroczystości dokonał dyrektor I LO, pan Tomasz Dziumak oraz Koordynator Projektu, pani Renata Pobidyńska. Po występach artystycznych odbyła się degustacja tradycyjnych polskich smakołyków, wśród których nie zabrakło domowych polskich ciast i ciasteczek. Wśród atrakcji na powitanie pojawiły się gry integracyjne oraz motywacyjne, które poprowadziła pani Tamara Ryzner.

W ciągu tygodniowego pobytu w przemyskim liceum goście zwiedzili szkołę, wzięli udział w spotkaniu z władzami szkoły, przedstawicielami Urzędu Miasta oraz społecznością szkoły. Uczestnicy projektu wspólnie odkrywali historyczne miejsca Przemyśla, wzięli udział w dynamicznej grze terenowej oraz uczestniczyli w licznych warsztatach i zajęciach m.in. lekcji języka polskiego dla obcokrajowców, którą poprowadziła Pani Biserka Čejović. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim zwiedzili również Kraków, który określili jako miasto magiczne i wyjątkowe.

Wizyty studyjne w szkołach partnerskich są jednym z wielu zadań projektowych, podczas których uczniowie poznają swoich rówieśników oraz zasady funkcjonowania szkół w Europie. Doskonalą też umiejętności językowe, poznają atrakcje turystyczne, a mieszkając u rodzin goszczących, także nową kulturę. Takie wizyty to też doskonały sposób na poszerzenie wiedzy o Europie. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu w ramach otrzymanej akredytacji odbyli już takie wizyty do Hiszpanii oraz Włoch. Przed młodzieżą wyjazd na Islandię i Słowenię.

Wizyta delegacji z Włoch, Hiszpanii oraz Słowenii w naszej szkole była bardzo udana. Goście byli zachwyceni polską kuchnią, pięknem folkloru i kultury polskiej, pięknem krajobrazu i architektury zwiedzanych miast, możliwościami edukacyjnymi, ale przede wszystkim polską gościnnością.

To kolejny, ale z pewnością też nie ostatni projekt Erasmus+ w naszej szkole. Zdobyte doświadczenia i nawiązane kontakty międzynarodowe pomogą w przyszłości w tworzeniu kolejnych wniosków. Rezultaty projektu wzbogacą bazę dydaktyczną placówki, będą trwałym źródłem pomysłów edukacyjnych oraz inspiracją dla całej społeczności szkolnej do zaangażowania w kolejne projekty.