Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Erasmus+ » Słowenia, piękny kraj pełen różnorodności
Słowenia, piękny kraj pełen różnorodności
Utworzono przez w dniu 08-05-2023

Wyjazd uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu w ramach programu Erasmus +.

W dniach 15-23 kwietnia 2023 r. odbyło się nasze ostatnie spotkanie w ramach projektu EBE Learning Crossing Borders. Wspólnie z uczniami z I.I.S.S. di LERCARA FRIDDI na Sycylii oraz IES CAMPO CHARRO w Hiszpanii byliśmy goszczeni przez młodzież i nauczycieli z Ginnasio Antonio Sema Pirano w Słowenii.

Co to był za tydzień! Bajkowe krajobrazy, przemili ludzie, przepyszna kuchnia, ciekawe zajęcia w maleńkiej szkole, w której językiem wykładowym jest język włoski i wiele więcej. Rodziny uczniów przyjęły nas niezwykle serdecznie i zaoferowały wszystko, co miały najlepszego. Zwiedziliśmy miedzy innymi the Sečovlje Saline Nature Park, gdzie od wieków odzyskuje się sól morską oraz the Škocjan Caves, czyli wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jaskinie – przepiękne i robiące niesamowite wrażenie, jednakże bardzo nieodpowiednie dla ludzi z lękiem wysokości. Potem była klimatyczna Isola i spotkanie z Panią wiceburmistrz oraz wycieczka do włoskiego Triestu, gdzie podziwialiśmy piękną architekturę i jedliśmy prawdziwe sycylijskie lody. Tak, tak – z Erasmusem wszystko jest możliwe! Byliśmy jeszcze w stolicy Słowenii – Lubljanie, którą zwiedzilismy z przewodnikiem oraz w interaktywnym Centrum Europejskim, w którym nasi uczniowie rozwiązywali quiz o Parlamencie Europejskim.

Natomiast w szkole goszczącej mieliśmy zajęcia z j. włoskiego, co będzie można pooglądać, ponieważ nasi wspaniali uczniowie nakręcili vloga, który będzie dostępny już niebawem. W ostatni dzień pobytu odwiedziliśmy urokliwy Piran, odebraliśmy certyfikaty i pożegnaliśmy przyjaciół. Wisienką na torcie był dzień wyjazdu, który spędziliśmy w Wenecji – program zwiedzania przygotowali nasi uczniowie, w szczególności Iza Wujec. Licealiści wywiązali się ze swojego zadania bardzo dobrze i spędziliśmy razem fantastyczne popołudnie i wieczór.

Wiele zobaczyliśmy i wiele się nauczyliśmy; nie tylko uczniowie, nauczyciele również. Szacunek, otwartość, asertywność, empatia i dostrzeżenie drugiego człowieka oraz jego potrzeb – tego również nauczył nas wyjazd.

Czy warto brać udział w projektach erasmusowych? Oczywiście, że tak! Erasmus+ rules!