Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualności » 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Utworzono przez w dniu 09-05-2023

26 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy 2d przygotowali występ słowno – muzyczny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili wagę tego dnia dla wszystkich Polaków. Dopełnieniem tego wydarzenia w szkole, było wystawienie reprintu Konstytucji 3 Maja opublikowanego przez Wydawnictwo Sejmowe wraz z reprintami pierwszych wydań konstytucji w językach: angielskim, francuskim, niemieckim. Publikację wystawioną przed aulą szkolną można było obejrzeć podczas przerw śródlekcyjnych. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucję. Najważniejszym zadaniem Sejmu było uporządkowanie spraw ustrojowych Rzeczypospolitej. Ustawa regulowała prawa i obowiązki mieszkańców Rzeczypospolitej oraz zasady władzy państwowej.

Młodzież naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła również w obchodach rocznicy organizowanych przez władze miasta. Przemyskie uroczystości zapoczątkowane zostały mszą świętą w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, która odbyła się w przemyskiej Archikatedrze. Po zakończeniu mszy świętej, wszyscy uczestnicy uroczystości zebrali się na wzgórzu zamkowy, gdzie przy kamieniu upamiętniającym Konstytucję 3 Maja odbyła się dalsza część uroczystości.

„Konstytucja powinna być ojcowizną narodową, w której lud znajdzie jednocześnie pożywienie dla ducha i pożywienie dla ciała”.

François Noël Babeuf