Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
Akcja Żonkile 2023
Utworzono przez w dniu 09-05-2023

“Łączy nas pamięć”, pod takim hasłem muzeum Polin organizuje akcję społeczno-edukacyjną, by uczcić pamięć ważnego wydarzenia z 19 kwietnia 1943 roku – powstanie w getcie warszawskim.

Do tej akcji przyłączyli się również nauczyciele i uczniowie I LO. Podczas lekcji młodzież “Słowaka” oglądała klasykę polskiego reportażu “Zdążyć przed Panem Bogiem”, który w 80 rocznicę powstania w getcie warszawskim trafił na ekrany. Narracja w filmie oparta na motywach książki Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana jest osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić.

Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki “Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji.