Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Osiągnięcia » Matematyczny sukces Mikołaja
Matematyczny sukces Mikołaja
Utworzono przez w dniu 15-05-2023
Mikołaj Jędruch, uczeń klasy 4 a, zdobył Matematyczny Olimp, czyli uzyskał w 74. zawodach Olimpiady Matematycznej tytuł LAUREATA.

Mikołaj Jędruch, uczeń klasy 4 a, zdobył Matematyczny Olimp, czyli uzyskał w 74. zawodach Olimpiady Matematycznej tytuł LAUREATA. Olimpiada Matematyczna to najbardziej prestiżowe zawody matematyczne dla uczniów szkół średnich w Polsce. Jest najstarszą olimpiadą przedmiotową – pierwszy raz odbyła się w roku szkolnym 1949/1950. Pierwsze 60 edycji Olimpiady zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Matematyczne. Począwszy od 61. OM – czyli od roku szkolnego 2009/2010 – organizatorem Olimpiady jest Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej.

Uczestnicy mierzą się z zadaniami, do rozwiązania których potrzeba zarówno nieschematycznego myślenia, jak i sporej wiedzy teoretycznej. Typowe zadanie olimpijskie ma formę problemu, na który trzeba znaleźć odpowiedź oraz przeprowadzić kompletny dowód poprawności tej odpowiedzi. Dowód ten stanowi zasadniczą część rozwiązania zadania. Bagatela…

Kilka słów o Mikołaju… Jego zainteresowanie matematyką zaczęło się już w szkole podstawowej. Matematyczną mentorką, która rozbudziła talent Mikołaja i wyprowadziła go na szersze wody już w SP była Pani Maria Głowaty – ceniony i lubiany nauczyciel matematyki, przez wiele lat także w Słowaku. Pani Głowaty poprowadziła Mikołaja do pierwszego ważnego sukcesu – w XIV Olimpiadzie Matematycznej Juniorów Mikołaj uzyskał tytuł finalisty.

Potem Mikołaj został uczniem Słowaka i w pełni rozwijał swoją przygodę z matematyką i dodajmy, równolegle z fizyką pod opieką Pani Danuty Brud. Lista jego osiągnięć matematyczno – fizycznych jest imponująca:

laureat 74. Olimpiady Matematycznej, finalista 71. Olimpiady Fizycznej, laureat III stopnia kolejnych (XIV, XV i XVI) Ogólnopolskich Olimpiad o Diamentowy Indeks AGH z matematyki, laureat II, III i II stopnia kolejnych (XIV, XV i XVI) Ogólnopolskich Olimpiad o Diamentowy Indeks AGH z fizyki, laureat I miejsca Matematycznego Konkursu im. prof. Jana Marszała (w kl.2) , finalista tego konkursu w kl.1 oraz wyróżniony finalista w bieżącym roku szkolnym, finalista Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji (w kl. 1).

Dzięki swoim olimpijskim osiągnięciom z matematyki i fizyki Mikołaj ma już zapewnione 100% punktów z matematyki oraz fizyki na egzaminie maturalnym (poziom rozszerzony) oraz wolny wstęp na wiele wydziałów wyższych uczelni.

Mikołaju, gratulujemy Ci serdecznie, cieszymy się z Twoich osiągnięć oraz życzymy powodzenia! – może dowód Wielkiego Twierdzenia Fermata na bazie teorii liczb? Kto wie…

Tekst: Agata Wowk-Musiał, nauczyciel matematyki