Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualności » Pasowani na licealistów. “Poradzicie sobie z wyzwaniami”
Pasowani na licealistów. “Poradzicie sobie z wyzwaniami”
Utworzono przez w dniu 29-09-2023

Jak każe tradycja I Liceum Ogólnokształcącego, w miesiącu urodzin patrona szkoły, Juliusza Słowackiego, miała miejsce uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych. 21 września zostali oni oficjalnie przyjęci do grona licealistów. Zgodnie ze zwyczajem w tym samym dniu odebrali również nagrody najlepsi absolwenci minionego roku szkolnego.

Uroczystość odbyła się w auli, w dwóch turach, o godzinie 10.00 dla klas: 1a, 1b, 1c, a o godzinie 12.00 dla młodzieży z klas: 1d, 1e, 1f, 1g. Pierwszoklasistów, ich rodziców, dyrekcję szkoły oraz nauczycieli przywitali prowadzący: pani Beata Kryńska i pan Marcin Tulej. Wśród gości byli obecni: Prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO, pani Dorota Thier oraz przewodniczący samorządu szkolnego, Adam Makuszak.

Po przywitaniu zgromadzonych nastąpiło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu narodowego przez chór złożony z uczniów klasy 4 a, po czym głos zabrał Dyrektor, pan Tomasz Dziumak. Pogratulował uczniom klas pierwszych rozpoczęcia nauki w I LO oraz wyraził przekonanie, że poradzą sobie z wyzwaniami, które się z tym wiążą. Następnie zwrócił się do przybyłych absolwentów, którzy ukończyli szkołę w roku szkolnym 2022/2023 i jako wyróżniający się w trakcie czteroletniej nauki w liceum uzyskali stypendia i nagrody. Dyrektor zaprezentował zgromadzonym osiągnięcia i zainteresowania nagrodzonych, stawiając ich za wzór rozpoczynającym naukę w naszej szkole. Podkreślił, że każdy ma talent i możliwości, które trzeba w młodości dobrze wykorzystać, podejmując właściwe decyzje. Po przemówieniu Dyrektor przyznał tytuł „Primus Inter Pares” Alicji Cynar jako najlepszemu absolwentowi w roku szkolnym 2022/2023. Z kolei Melchior Machaj (kl. 4b) otrzymał z rąk pana Tomasza Dziumaka stypendium (ufundowane przez anonimowego absolwenta) dla ucznia wyróżniającego się w dziedzinie przedmiotów przyrodniczych.

Następnie Prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO, pani Dorota Thier, w imieniu zarządu SAILO, wręczyła:

nagrodę dla najlepszego absolwenta – Alicji Cynar,
nagrodę dla najlepszego olimpijczyka – Mikołajowi Jędruchowi,
nagrodę dla ucznia wyróżniającego się z przedmiotów ścisłych – “Dynia” – Kamilowi Rabiejowi,
nagrodę im. Dyrektora Adama Żaka za pracę literacką – Wiktorii Głuchowicz.
Pani Prezes pogratulowała absolwentom i życzyła im dalszych sukcesów.

Po tej części uroczystości miał miejsce jej najważniejszy moment – pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Przyrzekali: pilną naukę, szacunek dla symboli narodowych oraz kontynuację chlubnej tradycji szkoły. Po odśpiewaniu przez wszystkich (pod przewodnictwem chóru) hymnu szkoły początkujący licealiści przyjęli z rąk pana Dyrektora legitymacje uczniowskie.

Uroczystość została zakończona występem szkolnego chóru „Fortis”. Później wykonano pamiątkowe zdjęcia klasowe z dyrekcją i wychowawcami.

Aneta Żurowska