Do zapewniwnia Państwu usług na najwyższym poziomie i zapewnienie prawidowego funkcjonowania strony stosujemy politykę plików cookies. Mogą Państwo również wyłaczyć pliki cookie na swojej przeglądarce.
“Fredro jako wieszcz, który się śmieje” to tytuł wykładu prof. dr. hab. Wiesława Rzońcy z Uniwersytetu Warszawskiego, którego w dniu 28.09.2023 r. w auli szkolnej wysłuchały klasy: 2c, 3a, 3c, 4b i 4e. Młodzież i gości na tym wydarzeniu przywitała wicedyrektor Aneta Bednarczyk. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu (które jest organizatorem cyklu prelekcji „Aleksander Fredro na tle polskiego i europejskiego romantyzmu – interpretacje, konteksty, porównania”), mgr inż. Waldemar Wiglusz opowiedział o działaniach TPN z okazji Roku Aleksandra Fredry, a wiceprezes dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ przedstawił sylwetkę prelegenta.
Surochów pod Jarosławiem, Beńkowa Wisznia pod Lwowem, Hoczew – miejsca nieodległe od Przemyśla, związane z najbardziej znanym komediopisarzem epoki romantyzmu. O nich pewnie wielu z nas słyszało. Ale o tym, że Restauracja Dworcowa w Przemyślu została utrwalona w utworze wieszcza „ Z Przemyśla do Przeszowy” – pewnie nie…. Powszechnie znane są: „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, a już mniej – pamiętniki „Trzy po trzy” opisujące m. in. dzieje Fredry – żołnierza, czy „Pan Geldhab”.
Z żywego, barwnego wykładu prof. Rzońcy słuchacze mogli się dowiedzieć nie tylko o tych, ale też o wielu innych faktach dotyczących zarówno życia, jak i twórczości Aleksandra Fredry, pisarza doby romantyzmu, którego dzieła i przekonania na tle tej epoki znacząco się wyróżniają. Pan profesor mówił o nim z wielką pasją i zaangażowaniem, dowodząc, że to najbardziej bliski ludziom współczesnym twórca romantyczny, który poruszał w swoich dziełach uniwersalne problemy. Realizm romantyczny (a to właśnie określenie, zdaniem wykładowcy, jest odpowiednie do Fredry) sprawia, iż jego podejście do życia, do kobiet i wielu spraw jest bardziej nowoczesne niż innych wieszczów epoki.
Co spowodowało zatem, że w odbiorze czytelników komediopisarz został przyćmiony przez A. Mickiewicza, J. Słowackiego? O czym pisałby A. Fredro dzisiaj? Na te pytania słuchaczy pan profesor odpowiedział po wykładzie, który spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Prelekcje została nagrana i będzie udostępniona na stronie internetowej TPN w Przemyślu www.tpn.przemysl.pl