Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
O Fredrze w roku Fredry
Utworzono przez w dniu 09-10-2023

“Fredro jako wieszcz, który się śmieje” to tytuł wykładu prof. dr. hab. Wiesława Rzońcy z Uniwersytetu Warszawskiego, którego w dniu 28.09.2023 r. w auli szkolnej wysłuchały klasy: 2c, 3a, 3c, 4b i 4e. Młodzież i gości na tym wydarzeniu przywitała wicedyrektor Aneta Bednarczyk. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu (które jest organizatorem cyklu prelekcji „Aleksander Fredro na tle polskiego i europejskiego romantyzmu – interpretacje, konteksty, porównania”), mgr inż. Waldemar Wiglusz opowiedział o działaniach TPN z okazji Roku Aleksandra Fredry, a wiceprezes dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ przedstawił sylwetkę prelegenta.

Surochów pod Jarosławiem, Beńkowa Wisznia pod Lwowem, Hoczew – miejsca nieodległe od Przemyśla, związane z najbardziej znanym komediopisarzem epoki romantyzmu. O nich pewnie wielu z nas słyszało. Ale o tym, że Restauracja Dworcowa w Przemyślu została utrwalona w utworze wieszcza „ Z Przemyśla do Przeszowy” – pewnie nie…. Powszechnie znane są: „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, a już mniej – pamiętniki „Trzy po trzy” opisujące m. in. dzieje Fredry – żołnierza, czy „Pan Geldhab”.

Z żywego, barwnego wykładu prof. Rzońcy słuchacze mogli się dowiedzieć nie tylko o tych, ale też o wielu innych faktach dotyczących zarówno życia, jak i twórczości Aleksandra Fredry, pisarza doby romantyzmu, którego dzieła i przekonania na tle tej epoki znacząco się wyróżniają. Pan profesor mówił o nim z wielką pasją i zaangażowaniem, dowodząc, że to najbardziej bliski ludziom współczesnym twórca romantyczny, który poruszał w swoich dziełach uniwersalne problemy. Realizm romantyczny (a to właśnie określenie, zdaniem wykładowcy, jest odpowiednie do Fredry) sprawia, iż jego podejście do życia, do kobiet i wielu spraw jest bardziej nowoczesne niż innych wieszczów epoki.

Co spowodowało zatem, że w odbiorze czytelników komediopisarz został przyćmiony przez A. Mickiewicza, J. Słowackiego? O czym pisałby A. Fredro dzisiaj? Na te pytania słuchaczy pan profesor odpowiedział po wykładzie, który spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Prelekcje została nagrana i będzie udostępniona na stronie internetowej TPN w Przemyślu www.tpn.przemysl.pl