Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Współpraca » Kielecki Zlot Szkół im. J. Słowackiego
Kielecki Zlot Szkół im. J. Słowackiego
Utworzono przez w dniu 01-11-2023

Dobiegł końca XXXVI Zlot Europejskiej Rodziny Szkół im. J. Słowackiego, w którym uczestniczyła delegacja naszego liceum: Agata Bielech (IIIc), Tymoteusz Kucz (IIIc), pani Monika Szozda- opiekun grup zlotowych.

Idea spotkań uczniów i nauczycieli szkół im. J. Słowackiego zrodziła się 6 maja 1984 r. we Wrocławiu. Wtedy to, z okazji odsłonięcia pomnika poety, zaproszono do Wrocławia poczty sztandarowe wszystkich szkół noszących imię romantycznego poety. Celem zlotów jest propagowanie wiedzy o życiu i twórczości wieszcza, wymiana doświadczeń międzyszkolnych oraz poznawanie kultury i historii małych ojczyzn.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w dniach 19.10.-22.10.2023 r. Gospodarzem zlotu było VI Liceum Ogólnokształcące w Kielcach. Do stolicy województwa świętokrzyskiego zjechali goście z Ukrainy, Czech i Polski.

Zlot został uroczyście otwarty przez panią Dyrektor Katarzynę Cedro z VI LO oraz Ojca Rodziny, pana Andrzeja Króla z Chorzowa. Odśpiewano “Testament mój” Juliusza Słowackiego, a każda z delegacji zaprezentowała swoją szkołę. Uczestnicy Zlotu wysłuchali także gawędy literackiej prof. dr hab. Ewy Jaskółowej, która pełni funkcję opiekuna naukowego Europejskiej Rodziny Szkół. Poza tym miał miejsce wykład prof. UJK Zbigniewa Trzaskowskiego dotyczący twórczości Juliusza Słowackiego. Natomiast uczniowie VI Liceum zaprezentowali spektakl oparty na poemacie dygresyjnym pt. „Beniowski”.

Ważną częścią corocznych zlotów są konkursy, podczas których uczestnicy mogą wykazać się znajomością życia i twórczości J. Słowackiego oraz artystyczną interpretacją utworów poety. Uczennica naszej szkoły, Agata Bielech zajęła I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Recytatorskim: W kręgu poezji Juliusza Słowackiego. Zdobyła również nagrodę publiczności! Agata przedstawiła monodram ” Rozmowa z Matką Makryną”. Rozwija swój talent artystyczny w grupie UNINVITED pod kierunkiem Pani Tamary Ryzner.

Podczas pobytu na Zlocie goście zwiedzili również Muzeum Narodowe w Kielcach, poznali zabytki miasta oraz zwiedzili pałac w Oblęgorku, wysłuchali opowieści o Henryku Sienkiewiczu i uczestniczyli w spotkaniu z jego prawnuczką.

Dzięki niezwykłej gościnności nauczycieli i uczniów VI LO spotkanie było wspaniałym przeżyciem dla wszystkich uczestników.

Monika Szozda