Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Konkursy » Słowacki po angielsku – wykład oraz konkurs tłumaczeniowy
Słowacki po angielsku – wykład oraz konkurs tłumaczeniowy
Utworzono przez w dniu 05-11-2023

W dniu 26 października 2023 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu odbył się wykład poświęcony translatoryce oraz konkurs tłumaczeniowy. Wykład pt. „Romantyczność – O tłumaczeniu i tłumaczach w pigułce…” wygłosił dr Bartosz Buć. Celem wykładu było zapoznanie z rodzajami tłumaczeń pisemnych i ustnych, zarysem teorii tłumaczeniowych, strategiami tłumaczeniowymi oraz błędami w tłumaczeniu. Bezpośrednio po wykładzie odbył się konkurs tłumaczeniowy, w którym uczniowie, w trzyosobowych zespołach, mieli za zadanie zmierzyć się z tłumaczeniem poezji Juliusza Słowackiego na język angielski. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: dla licealistów oraz dla uczniów szkół podstawowych.

Uczniowie liceum mieli za zadanie przetłumaczyć na język angielski utwór „Testament mój” J. Słowackiego, który jest również hymnem naszej szkoły. Natomiast uczniowie szkół podstawowych otrzymali do przetłumaczenia wiersz „W pamiętniku Zofii Bobrówny”. Efekt tłumaczeń był tak zachwycający, że komisja miała nie lada zadanie z wyborem trzech najlepszych wersji. Ostatecznie przyznano również wyróżnienie, choć w rzeczywistości ze względu na świetny poziom można byłoby przyznać nagrody dla kolejnych kilku miejsc.

Łącznie w konkursie wzięło udział 103 uczniów, a konkurs zorganizowali Pani Profesor Renata Pobidyńska i Pan Profesor Bartosz Buć.

Wykład oraz konkurs odbyły się w ramach projektu „Aleksander Fredro na tle polskiego i europejskiego romantyzmu – interpretacje, konteksty, porównania” realizowanego wspólnie przez I Liceum Ogólnokształcące im. J Słowackiego w Przemyślu oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu, które było sponsorem nagród dla laureatów.

Poniżej przedstawiamy wyniki oraz tłumaczenie, które zdobyło I miejsce.

Kategoria: liceum
I miejsce:
Gabriela Grabowska – kl. 2b
Marharyta Akchiu – kl. 2b
Arkadiusz Góral – kl. 2b

II miejsce:
Izabela Wujec – kl. 3a
Maximilian Preneta – kl. 3a
Olgierd Samburski – kl. 3a

III miejsce:
Karolina Hałabuza – kl. 3c
Inga Samro – kl. 2g
Dawid Paluszek – kl. 2c

Wyróżnienie:
Emilia Urban – kl. 3e
Luiza Świetlicka – kl. 3e
Emilia Fednar – kl. 3e

Kategoria: szkoła podstawowa
I miejsce:
Szkoła Podstawowa w Medyce
Natalia Semeniuk
Julia Wróbel
Piotr Golik

II miejsce:
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łętowni
Kinga Repich
Emilia Gudz
Konrad Kochanowicz