Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualności » Matematyka nie przydaje się w życiu? Obalamy mity!
Matematyka nie przydaje się w życiu? Obalamy mity!
Utworzono przez w dniu 07-11-2023

W dniu 2 listopada 23 r. w naszej szkole odbył się wykład z matematyki pt. „Modelowanie Stochastyczne – jak za pomocą komputera symulować zdarzenia losowe. Przykład użycia w ubezpieczeniach.”

Spotkanie zainicjował, przygotował i poprowadził Pan Rafał Tryniecki, absolwent naszej szkoły (Matura 2014), a także absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek – matematyka. Aktualnie Pan Rafał jest doktorantem w dziedzinie układów dynamicznych na UW, zawodowo zaś – konsultantem aktuarialnym z sześcioletnim doświadczeniem. Wśród swoich rozlicznych obowiązków znajduje czas na podtrzymywanie kontaktu ze swoją Alma Mater i z wielkim zaangażowaniem przekazuje wiedzę z zakresu matematyki i jej zastosowań młodszemu pokoleniu Słowaka. Jeszcze jako student matematyki, przez kilka kolejnych lat, prowadził we wrześniu warsztaty matematyczne dla „świeżo upieczonych” absolwentów I LO, aby ułatwić im wejście w tok studiów na kierunkach ścisłych. Wielokrotnie prowadził też zajęcia (również online) propagujące zastosowania matematyki w dziedzinie medycznej.

Tym razem wykład skierowany był głównie do uczniów klas trzecich i czwartych o profilu matematyczno-fizycznym, choć i kilku młodszych pasjonatów matematyki znalazło się wśród jego uczestników. Uczniowie, choć niewtajemniczeni jeszcze przez program szkolny w meandry rachunku prawdopodobieństwa, zostali świetnie wprowadzeni w temat przez wykładowcę, chętnie więc brali udział w otwartej dyskusji.

Wykład, utrzymany w lekkiej, czasem zabawnej formie, zawierał solidną dawkę matematyki, wzbudzał zainteresowanie uczniów; może być też inspiracją dla ich przyszłych decyzji. Dlatego mamy nadzieję na kolejne spotkania propagujące matematykę!

Opracowała: Agata Wowk-Musiał