Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualności » Z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Utworzono przez w dniu 15-11-2023

W przeddzień 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym liceum odbyły się uroczyste akademie.

Przypomnieliśmy szkolnej społeczności nie tylko ważne wydarzenia historyczne i daty, ale również sylwetki Bohaterów związanych z naszą szkołą. Przedstawiliśmy: postać księdza Józefa Panasia, naszego absolwenta, kapelana Legionów Polskich, wojskowego i polityka; Czesława Mączyńskiego – profesora I Gimnazjum, uczestnika walk I wojny światowej, dowódcy obrony Lwowa, posła na sejm, działacza narodowego; Tadeusza Bystrzyckiego – naszego absolwenta, inżyniera, oficera, wydawcę, księgarza, propagatora nauki, radnego i wiceburmistrza miasta; Edwarda Heila – harcmistrza, obrońcę Przemyśla i Lwowa, działacza Klubu Sportowego Czuwaj, założyciela VI Przemyskiej Drużyny Żeglarskiej, działacza AK, którego charakter ukształtowało I Gimnazjum w Przemyślu. W postaci naszych Bohaterów wcielili się uczniowie, którzy nagrali filmy im poświęcone.

Akademię wypełniły również wiersze, muzyka oraz zaśpiewane wspólnie piosenki legionowe. Głos zabrał Dyrektor Liceum, pan Tomasz Dziumak, który zachęcał uczniów do aktywnego udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystość przygotowała klasa 2F we współpracy z nauczycielką języka polskiego, Biserką Čejović.