Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Współpracatitle_li=Wymiany » Projekt trójstronny w Niemczech i tradycje bożonarodzeniowe
Projekt trójstronny w Niemczech i tradycje bożonarodzeniowe
Utworzono przez w dniu 18-12-2023

W dniach 25.11.-02.12.2023 siedem uczennic klas pierwszych naszej szkoły wraz z uczniami VIII Liceum ze Lwowa, Schengen-Lyzeum z Perl (Niemcy) i Szkoły Podstawowej nr 358 z Wilanowa wzięło udział w tygodniowym projekcie poświęconym tradycjom Świąt Bożego Narodzenia.

Wydarzenie miało miejsce w Gersheim w Kraju Saary (płd.-zach. Niemcy), w Spohs Haus, Ekologicznym Ośrodku organizującym międzynarodowe spotkania młodzieży. Uczniowie mieli okazję poznać swoje szkoły i systemy szkolnictwa: Niemiec, Polski i Ukrainy, ale większą część pracy w grupach poświęcili zwyczajom adwentowym i bożonarodzeniowym, nie pomijając problemów nadmiernych zakupów i konsumpcyjnego podejścia, które jest znakiem naszych czasów. Warsztaty i prezentacje odbywały się w języku niemieckim, więc umożliwiły rozwinięcie umiejętności językowych.

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić stolicę Kraju Saary – Saarbrücken i Strasburg we Francji oraz porównać jarmarki bożonarodzeniowe w obu krajach. W Strasburgu zobaczyli starówkę, w tym zabytkową dzielnicę La Petite France oraz Parlament Europejski. Naszym uczennicom bardzo podobało się spotkanie autorskie z pisarzem i publicystą Matthiasem Kneipem, autorem wielu książek o Polsce.

Podsumowaniem projektu były prezentacje bożonarodzeniowych tradycji, wspólne śpiewanie kolęd i degustacja typowo świątecznych wypieków z Niemiec i Polski. Nasze uczennice z klas: Ia, Ic, Ie i If pod opieką pani Zofii Czyżyk świetnie zaprezentowały Szkołę, nawiązały wiele kontaktów i przeżyły niezapomniane chwile.