Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualności » 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Utworzono przez w dniu 19-12-2023

42 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Już w pierwszych godzinach, siłami milicji i bezpieki, przeprowadziły akcję pod kryptonimem “Jodła”, która polegała na internowaniu wytypowanych wcześniej osób. Na podstawie przygotowanych list aresztowano tych, którzy, według ówczesnej władzy, mogli stanowić zagrożenie dla ustroju. O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało Polskie Radio i Telewizja Polska nadając przemówienie gen. Jaruzelskiego.

W związku z powyższym uczniowie klas:1b,2f, 3d,4d przygotowali inscenizacji słowno-muzyczną , która miała na celu przybliżyć historię sprzed ponad 40 lat. Historię, która dla młodych ludzi może wydawać się odległą, ale dla ich rodziców i dziadków jest niezwykle bliską, żyjącą w ich pamięci i wspomnieniach.

W czasie występu artystycznego młodzież, wykorzystała prezentacją multimedialną, w której odwołano się nie tylko do tych tragicznych wydarzeń ale również odtworzono sytuację społeczno – gospodarczą lat 80- tych w Polsce. W trakcie występu nie zabrakło takich utworów jak “Ballada o stanie wojennym” czy “Reżimowe tango”. Całość przekazu wzmacniał cytat zaczerpnięty z piosenki Marka Grechuty pt. “Wolność”:

„Wolność to diament, do oszlifowania”

który miał na celu podkreślić, że za wartość jaką jest wolność odpowiedzialne są nie tylko dawne pokolenia, ale również cały naród bez względu na czasy , w których żyje.