Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Erasmus+title_li=Projektytitle_li=Wymiany » Wymiana polsko-węgierska trwa
Wymiana polsko-węgierska trwa
Utworzono przez w dniu 27-03-2024

Dzięki współpracy I LO im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu ze szkołą Dobó István Gimnázium udało nam się wyjechać do Egeru w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Wyjazd został dofinansowany przez Instytut Współpracy Polsko – Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Trwał od 17 do 22 marca 2024 roku. W projekcie wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich: Iwona Charydczak, Miłosz Kolczak, Martyna Łukaczyk, Joanna Konrad, Julia Fil, Adriana Danyłec, Emilia Jakubowska, Malwina Bukowska, Maciej Jurczyszyn, Maria Pach, Weronika Szybiak, Maksymilian Długosz, Nikola Lasek, Inga Samro. Opiekę nad wyjazdem sprawowały P. Monika Buczek i P. Joanna Fudała.

Już na samym początku zostaliśmy ciepło powitani przez węgierską młodzież i ich rodziny. Spędziliśmy z nimi przyjemne popołudnie. W następnych dniach czekały na nas zajęcia w szkole, takie jak: hungarikum, lekcja historii i języka węgierskiego. Odwiedziliśmy także Ratusz oraz Liceum – Katolicki Uniwersytet znajdujący się w Egerze. Bardzo ciekawa okazała się wizyta na zamku, gdzie jeden z uczniów oprowadzał nas i opowiadał o fortyfikacjach. Obejrzeliśmy film, który przedstawiał obronę miasta – dwa tysiące Węgrów walczyło przeciwko stu pięćdziesięciu tysiącom Turków. Dowódca obrony Egeru, István Dobó jest bohaterem narodowym Węgier, a zarazem patronem goszczącej nas szkoły. Punktem kulminacyjnym projektu była wycieczka do Budapesztu. Dopisała nam słoneczna pogoda. Zwiedziliśmy wiele miejsc ważnych kulturowo i historycznie, takich jak Plac Bohaterów znajdujący się przy Muzeum Sztuk Pięknych. Później udaliśmy się do Opery, która stanowi wspaniały przykład stylu renesansowego. Ogromne wrażenie wywarł na nas okazały Parlament. Jest on jednym z największych na świecie. Bogactwo wnętrza oraz styl architektoniczny budziły podziw. Pobyt w mieście zakończyliśmy spacerem po najbardziej znanej ulicy Budapesztu – Váci Utca, która biegnie wzdłuż rzeki Dunaj.

Ostatni dzień naszej wymiany poświęciliśmy na zwiedzanie Pałacu Arcybiskupiego znajdującego się w Egerze. Wzięliśmy również udział w grze miejskiej. Wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja.

Dzięki temu wyjazdowi poznaliśmy kulturę i kuchnię węgierską, zobaczyliśmy życie codzienne naszych gospodarzy. Nawiązaliśmy nowe znajomości, wyjazd pozwolił nam otworzyć się na nieznane dotąd rzeczy. Znajomość języków obcych okazała się być bardzo przydatna – mogliśmy się bez problemu porozumieć w języku angielskim. Projekt zakończył się sukcesem, a przeżycia te będą niezapomniane. Wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni do Przemyśla. We wrześniu przyjedzie do nas grupa węgierska. Czekamy niecierpliwie!

Maria Pach