Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualności » Powrót do szkoły- wykład dr. Daniela Nepelskiego
Powrót do szkoły- wykład dr. Daniela Nepelskiego
Utworzono przez w dniu 21-04-2024

27.03.2024 r. w I LO im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu gościł dr Daniel Nepelski, absolwent szkoły z 1996 roku. Pan D. Nepelski pracuje we Wspólnym Centrum Badawczym Komisji Europejskiej w Sewilli, zajmuje się wsparciem naukowym i kształtowaniem polityki cyfrowej i cyfryzacji. Pracował w Niemieckim Instytucie Badań Ekonomicznych w Berlinie. Posiada tytuł doktora ekonomii Uniwerystetu Humboldta w Berlinie.

Spotkanie w I LO miało miejsce z inicjatywy Komisji Europejskiej. Udział wzięły w nim klasy: 3c,1C,3E,2B. Gościa przywitał Dyrektor szkoły, mgr Tomasz Dziumak. Spotkanie z dr. Danielem Nepelskim prowadził nauczyciel historii, mgr Mariusz Fudała, prywatnie kolega z klasy sprzed 28 lat.

Wykładowca – urzędnik UE, umożliwił młodym ludziom poznanie z bliska europejskiego projektu, idei Unii Europejskiej, a przede wszystkim podzielił się z nimi swoimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych. Podczas trwania spotkania dr Nepelski odpowiedział na kilkanaście pytań, m.in.: czym jest Unia Europejska, jakie możliwości oferuje młodemu pokoleniu. Podkreślił wielokrotnie, jak wielkie znaczenie mają: nauka języków obcych, umiejętne z nich korzystanie i angażowanie się w różnego rodzaju międzynarodowe wymiany młodzieżowe, czy projekty unijne.