Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Erasmus+title_li=Wymiany » Z rewizytą w Paderborn
Z rewizytą w Paderborn
Utworzono przez w dniu 13-06-2024

We wrześniu zeszłego roku, mieliśmy okazję gościć w naszych domach uczniów z grupy niemieckiej. Dzięki współpracy I LO im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu z Gymnasium Schloß Neuhaus, udaliśmy się z rewizytą do Paderborn. Wyjazd odbył się w dniach od 1 do 8 czerwca. Była to wyjątkowa okazja, gdyż obchodziliśmy 20-lecie partnerstwa między naszymi szkołami. W projekcie wzięli udział uczniowie klas II: Bukowska Malwina, Jurczyszyn Maciej, Pach Maria, Fedejko Jagoda, Gałuszka Wiktoria, Opaluch Kinga, Jakubiszyn Jakub, Kądziołka Natalia, Lasek Nikola, Klisko Kacper oraz Wilczyńska Amelia. Naszymi opiekunami były P. Joanna Jucha i P. Renata Szmuc.

 

Po długiej podróży, w niedzielny poranek dotarliśmy do Paderborn. Zostaliśmy ciepło przywitani przez naszych zagranicznych rówieśników. Dzień ten był wolny od zajęć grupowych i stał się świetną okazją do wzięcia udziału w trwającym akurat Schützenfest – tradycyjnym niemieckim festynie zakorzenionym głęboko w ich kulturze. W poniedziałek odbyły się zajęcia w szkolnej kuchni, gdzie piekliśmy pizzę oraz ciasteczka, a później udaliśmy się na warsztaty ceramiki. Poznaliśmy proces powstawania oraz malowania różnych wyrobów garncarskich. Później próbowaliśmy własnych sił w zdobieniu otrzymanych kubków. Okazało się to być bardzo przyjemnym zajęciem oraz ciekawym sposobem na spędzenie czasu. W następnych dniach mieliśmy przyjemność spotkać się z zastępcą burmistrza, który opowiedział nam o historii odwiedzanego przez nas miasta. Czas wolny poświęcaliśmy zwiedzaniu Paderborn. Niestety, większość zabytków uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, ale podjęto się ich rekonstrukcji. Ogromne wrażenie wywarła na nas katedra późnogotycka zwana Domem. Jest ona symbolem miasta. Piękny okazał się także zamek Schloss Neuhaus wraz z parkiem , gdzie znajduje się dzisiaj siedziba szkoły. Popularnym środkiem transportu w Paderborn są rowery – to właśnie na nich większość z nas dojeżdżała na zajęcia. Przed budynkiem GSN znajduje się ogromny parking dla rowerów.

 

Uczęszczając na zajęcia szkolne z naszymi gospodarzami, mogliśmy zobaczyć jak wyglądają u nich lekcje. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Dostrzegliśmy różnice w systemie szkolnictwa, co było przyczyną dyskusji i wysunięcia różnych wniosków. Złożyliśmy również wizytę w muzeum komputerów, gdzie w interesujący sposób przedstawiono nam rozwój informatyki. Odbyły się także zajęcia integracyjne, takie jak gry na playstation oraz sportowe. Podczas tych ostatnich, mieliśmy okazję zagrać w niemiecką grę Fußballgolfa, która wcześniej nie była nam znana. Ostatni dzień naszego pobytu w Niemczech spędziliśmy w mieście Oberhausen. Odwiedziliśmy tam ogromne oceanarium oraz centrum handlowe. W dzień wyjazdu, ciężko było nam opuścić Paderborn i goszczące nas rodziny. Chętnie zostalibyśmy tam na dłużej!

 

Podczas tego projektu poznaliśmy kuchnię i kulturę niemiecką oraz zobaczyliśmy jak wygląda codzienne życie naszych gospodarzy. Zdobyliśmy nowe doświadczenia i nawiązaliśmy znajomości. Wyjazd ten z pewnością poszerzył nasze horyzonty, a także pozwolił otworzyć się na nieznane dotąd rzeczy. Mogliśmy doskonalić swoje umiejętności z zakresu języka angielskiego oraz języka niemieckiego. Również dostrzegliśmy różnice kulturowe, co stanowi pole do ciekawych rozmyślań.

 

Wymiana zakończyła się sukcesem, a naszą wizytę w Paderborn będziemy wspominać długo. Przeżycia te będą niezapomniane. Wszyscy wróciliśmy szczęśliwi do Przemyśla. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wziąć udział w tym projekcie. Szkoda, że już się zakończył, ale jesteśmy otwarci na nowe przygody. Na pewno wiele się nauczyliśmy podczas tego wyjazdu, za co jesteśmy wdzięczni.

 

Wyjazd został dofinansowany przez organizację Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.


Maria Pach