Do zapewniwnia Państwu usług na najwyższym poziomie i zapewnienie prawidowego funkcjonowania strony stosujemy politykę plików cookies. Mogą Państwo również wyłaczyć pliki cookie na swojej przeglądarce.
9 grudnia 2024 r. w sali filmowej I LO w Przemyślu odbyła się konferencja naukowa “Słowacki – bliski i daleki”. Wydarzenie, nawiązujące do 175. rocznicy śmierci i 215. rocznicy urodzin patrona szkoły, zostało zorganizowane przez: I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu i Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania prelegentów, nauczycieli i uczniów przez Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu Anetę Bednarczyk. Jako pierwszy z wykładowców zabrał głos dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ. Poruszył on temat podróży i jej wpływu na życie i twórczość romantycznych artystów. Zaznaczył, że podróże kształciły i rozwijały, zapewniały upragnione wrażenia, były źródłem inspiracji i formą ucieczki od prozy życia. Z kolei mgr Oskar Ostafin (TPN) opowiedział o wpływie orientalizmu na twórczość Juliusza Słowackiego, zwracając uwagę na sposób, w jaki poeta widzi, opisuje i przeżywa to, co dane jest mu najpierw sobie wyobrazić, a później rzeczywiście zobaczyć. Następnie zabrała głos dr Kamila Sujkowska, która przybliżyła słuchaczom małą ojczyznę Słowackiego – Krzemieniec, w którym urodził się, rozpoczynał naukę, a do którego wracał wspomnieniami w swojej twórczości. Na końcu mgr Biserka Čejović omówiła zjawisko tzw. retellingu w literaturze, nawiązując do wątków i motywów występujących w dramacie Juliusza Słowackiego “Balladyna”.
Konferencja była niezwykle ciekawa i bogata w informacje. Pozwoliła odbiorcom – uczniom klas humanistycznych – drugiej i trzeciej – na nowe spojrzenie na twórczość Juliusza Słowackiego i jego epokę, a wielu zainteresowanym dała inspirację do dalszego rozwoju.