Do zapewniwnia Państwu usług na najwyższym poziomie i zapewnienie prawidowego funkcjonowania strony stosujemy politykę plików cookies. Mogą Państwo również wyłaczyć pliki cookie na swojej przeglądarce.
Powoli zbliżamy się do końca roku 2009, więc czas na różnego rodzaju podsumowania. Dla społeczności I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu to rok szczególny, ponieważ poświęcony był on naszemu Patronowi – Juliuszowi Słowackiemu. Z tej okazji 18 grudnia 2009 r. o godz. 10.00 w Centrum Kulturalnym w Przemyślu miało miejsce niecodzienne wydarzenie, które zgromadziło wielu uczniów, nauczycieli, absolwentów i sympatyków „Słowaka”, a przede wszystkim wielbicieli twórczości naszego romantycznego poety.
Tego dnia odbyło się Podsumowanie Działalności Podkarpackiego Komitetu Obchodów 200. Rocznicy Urodzin Juliusza Słowackiego. Swoją obecnością na tej uroczystości zaszczycili nas znamienici goście: pan wiceprezydent Wiesław Jurkiewicz, pani Elżbieta Lemek – Wizytator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, pani Elżbieta Tarnawska – Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, pan Jan Jarosz – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki.
Jako pierwszy głos zabrał Przewodniczący Komitetu pan Tomasz Dziumak, który przedstawił sprawozdanie z działalności Komitetu . W swoim wystąpieniu odniósł się do najważniejszych przedsięwzięć podjętych przez Komitet. Odwołam się do tych, które miały miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu, a należały do nich:
– Sesja naukowa, która odbyła się zarówno w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu, jaki i na Uniwersytecie Rzeszowskim w dniach 2-3 kwietnia 2009 r. Patronat nad sesją objęli Prezydent Miasta Przemyśla pan Robert Choma i Prezydent Miasta Rzeszowa pan Tadeusz Ferenc.
Pokłosiem powyższej sesji naukowej jest książka Przez gwiazdy i błękit jestem z Wami. W 200. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego, pod redakcją Mariusza Chrostka, Tomasza Pudłockiego i Jerzego Starnawskiego.
– „Kwietniowe Spotkania z Juliuszem Słowackim” pod Patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, na które złożyły się dwa konkursy: recytatorski i wiedzy o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego. W czasie rywalizacji konkursowych młodzież pochodząca z różnych miast naszego województwa prezentowała swoje umiejętności recytatorskie i odpowiadała na pytania związane z takimi dziełami Słowackiego jak: „Kordian”, „Balladyna” czy „Maria Stuart”. Konkurs zorganizowały panie: Aneta Bednarczyk i Bożena Opalińska.
– Odsłonięcie Popiersia Juliusza Słowackiego i tablicy okolicznościowej upamiętniającej obchody 200 rocznicy urodzin naszego Patrona, które nastąpiło 3 września 2009 r., było wyczekiwane od dawna przez całą społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego.
Wszystkie te imprezy nie odbyłyby się, gdyby nie wsparcie wielu osób. Zatem w dniu podsumowującym działalność Podkarpackiego Komitetu Obchodów 200. Rocznicy Urodzin Juliusza Słowackiego nie mogło zabraknąć podziękowań dla wszystkich, którzy okazali szczególną pomoc w realizacji celów Komitetu.
Po tej części piątkowych uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, a następnie przyszedł czas na okolicznościowe wykłady.
Pierwszy wykład „Ja” w kryształowej kuli, czyli Juliusza Słowackiego koncepcja podmiotu (na podstawie twórczości z lat 30-tych) – wygłosił dr hab. Marek Stanisz (dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego). Jako następna głos zabrała dr Monika Kulesza-Gierat reprezentująca Katolicki Uniwersytet Lubelski. Temat jej wykładu: „Ulubiony mój malarz jest Paolo Veronese” – Juliusza Słowackiego zachwyt malarstwem weneckim. Ostatnią mówczynią była mgr Joanna Wójtowicz również z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, która zaprezentowała Projekt: Słowacki. „Balladyna” w szkole.
Po krótkiej przerwie, w czasie której odbyła się promocja wspomnianej powyżej książki Przez gwiazdy i błękit jestem z Wami. W 200. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego, wszyscy zgromadzeni obejrzeli przedstawienie pt. Mazepa Juliusza Słowackiego w reż. mgr Bożeny Opalińskiej w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu.
Młodzi aktorzy udowodnili raz jeszcze, że Słowacki nadal cieszy się niewyczerpanym zainteresowaniem kolejnych pokoleń i mimo upływu 200 lat od jego urodzin „Słowacki wielkim poetą jest”.