Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualnoścititle_li=Konkursytitle_li=Kulturatitle_li=Osiągnięcia » Mamy najlepszą anglojęzyczną grupę teatralną w Polsce
Mamy najlepszą anglojęzyczną grupę teatralną w Polsce
Utworzono przez w dniu 10-04-2022

We czwartek, 7 kwietnia 2022 r. anglojęzyczna grupa teatralna z I Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w finale VIII Ogólnopolskiego Przeglądu Szkolnych Przedstawień Anglojęzycznych “MiniGlobe”. Po siedmiu edycjach w CV Liceum im. Z. Herberta na warszawskiej Białołęce i dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią w tym roku przegląd odbył się w józefowskim Miejskim Ośrodku Kultury. Warto podkreślić, że został on objęty patronatem przez Gdański Teatr Szekspirowski.

“MiniGlobe” to konkurs, w którym są oceniane krótkie (maksymalnie 20-minutowe) szkolne przedstawienia w języku angielskim. Ich forma i tematyka są dowolne. Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach – szkół podstawowych i średnich. Po pierwszym etapie, w którym jury oceniało nagrania spektakli przesłane drogą elektroniczną, wyłoniono 12 finalistów.

W składzie szkolnej grupy teatralnej UNINVITED, która weszła do finału Ogólnopolskiego Przeglądu Szkolnych Przedstawień Anglojęzycznych MINIGLOBE, znaleźli się: Emilia Dryjańska (klasa 1c), Ewa Pawłowska (klasa 1c), Zofia Slisz (klasa 1c), Marcelina Wawro (klasa 3d) i Maksymilian Bartocha (klasa 3d). Uczestnicy przeglądu z Przemyśla wyjechali dzień wcześniej i zatrzymali się w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej nr 112 Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie, gdzie odbyły się ostatnie próby. Następnego dnia rano uczniowie udali się do Józefowa i zachwycili zarówno jury, jak i całą publiczność, wystawiając osobliwą sztukę pod tytułem „LORD OF THE FLIES” w reżyserii Pani Tamary Ryzner. Poruszone w niej zostały takie tematy jak: konformizm, przywództwo czy własna tożsamość. Młodzi aktorzy z I LO przebojowo wtargnęli na podium przeglądu: grupa Uninvited zdobyła PIERWSZE MIEJSCE w kategorii szkół ponadpodstawowych oraz otrzymała SPECJALNĄ NAGRODĘ za wybitną treść sztuki. Aktorzy wraz z ich reżyserką otrzymali dwie statuetki oraz nagrodę pieniężną.

Ogromne podziękowania i wyrazy uznania należą się Pani Tamarze Ryzner oraz Pani Renacie Szmuc, które towarzyszyły uczniom przez cały czas, służyły pomocą i dobrym słowem. Wyjazd był możliwy dzięki ogromnej pomocy okazanej przez Pana Artura Lewandowskiego, absolwenta naszej szkoły, który od lat wspiera młode talenty, zarówno sceniczne, jak i sportowe.

Tamara Ryzner
Maksymilian Bartocha