Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualności » Zdzisław Beksiński w przemyskim Słowaku
Zdzisław Beksiński w przemyskim Słowaku
Utworzono przez w dniu 20-06-2022

Jak to możliwe? Otóż z odwiedzinami po pandemicznej przerwie przybyli do I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu, Państwo Ewa i Janusz Baryccy, założyciele Fundacji Beksiński, która formalnie od 2006 roku zajmuje się promowaniem twórczości wielkiego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego, a także Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie znajduje się największa kolekcja obrazów artysty.

Młodzież naszego liceum, końcem maja tego roku, wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Zdzisław Beksiński w Twojej szkole”. Ta niebanalna forma lekcji o życiu i twórczości jednego z czołowych, współczesnych artystów wprowadza młodych ludzi w świat Mistrza i pokazuje im, że sztuka ukryta na co dzień w muzealnych salach, wcale nie musi być nudna.

Uczniowie podczas multimedialnego wykładu mieli możliwość poznania technik wykorzystywanych przez artystę, zgłębienia bogatej symboliki metafizycznych prac Zdzisława Beksińskiego, a także zobaczyli współczesne, cyfrowe interpretacje i aranżacje jego dzieł, które mogą stać się inspirującym początkiem artystycznej drogi dla niejednego młodego człowieka.

Integralną częścią wystaw multimedialnych jest również strefa Virtual Reality, gdzie za pomocą okularów VR, widz może wejść „do środka obrazów” Beksińskiego i znaleźć się wewnątrz świata namalowanych obrazów. Wirtualna rzeczywistość przedstawiana jest jako komputerowo wykreowane przestrzenie, stworzone na bazie starannie wybranych na ten cel dzieł. Podczas doświadczenia VR, uczestnik zakłada specjalne okulary, które przenoszą go w wirtualny świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty.

O wyjątkowości tego projektu świadczy fakt, iż Państwo Baryccy osobiście znali Zdzisława Beksińskiego i zgromadzili wiele unikalnych materiałów video – osobiście nakręconych wywiadów z artystą i rozmów o sztuce i życiu, które są wykorzystywane w produkcjach Fundacji. Na koniec wykładu uczniowie wzięli udział w quizie o Beksińskim, otrzymując w nagrodę upominki z reprodukcjami prac autora oraz mieli okazję obejrzeć wybrane rysunki, fotografie i obrazy z bogatej twórczości tego artysty. I chociaż już nie ma go wśród nas, nieograniczona wyobraźnia Beksińskiego żyje w obrazach, które możemy podziwiać w sanockiej galerii.

Aneta Bednarczyk