Telefon: (16) 676-95-70      email: liceum@slowak.edu.pl                                                  
Czcionka
Kontrast
Język
I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu » Aktualności » KATYŃ – PAMIĘTAMY 1940r.
KATYŃ – PAMIĘTAMY 1940r.
Utworzono przez w dniu 18-04-2023

W dniu 13.04.2023r. obchodziliśmy w naszej szkole 83 rocznicę tragicznego wydarzenia, jakim była Zbrodnia Katyńska. Młodzież z klasy 2c o profilu humanistycznym wraz z nauczycielami: Panią Moniką Szozdą, Panem Mariuszem Fudałą oraz Panią Kamilą Sujkowską, przygotowała bardzo pouczającą i przybliżającą ten temat akademię, aby pamięć o tej strasznej zbrodni była nadal żywa dla dzisiejszych pokoleń – aby zachować pamięć o wojsku, ktore nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy, o wymordowaniu polskiej inteligencji: lekarzy, naukowców, artystów, dyplomatów, nauczycieli.

Kiedy 13 kwietnia 1943 roku Niemcy ogłosili, że w lasku pod wsią Katyń niedaleko Smoleńska wojska niemieckie odkryły masowe groby oficerów polskich, wziętych do niewoli przez Sowietów jesienią 1939 roku, początkowo nikt nie uwierzył.

Gdy jednak zaczęto publikować zdjęcia odkrytych grobów z tysiącami ciał oraz nazwiska tych, którzy znaleźli się w sowieckiej niewoli i nagle wiosną 1940 r. zaprzestali korespondencji z rodzinami, bolesna prawda dotarła do świadomości Polaków. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do popełnienia tej sztraszliwej zbrodni określonej mianem ludobójstwa. Do zbrodni dołożyć trzeba jeszcze katyńskie kłamstwo. Do dziś między rządami Polski i Rosji trwa spór o ocenę faktów, a Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej wydaje oświadczenia, które oburzają Polaków.

W kwietniu 1996r.w przemówieniu skierowanym do Was podczas specjalnej audiencji Ojciec św. powiedział: “Jesteście ludźmi, których dotknął dramat niewinnej śmierci bliskich. Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniany. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jaka przestroga dla przyszłych pokoleń”.

Wierzymy, że akademia zorganizowana przez klasę 2c przyczyni się do tego, abyśmy jako młodzi ludzie zachowali pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej oraz zawsze poszukiwali prawdy.

Zuzanna Kubas